niedziela, 9 lutego 2014M jak Miłosz”
Kilkanaście lat temu nikt nie przypuszczał, że Miłosz będzie potrzebował tak wiele Miłości. Dwie literki różnicy między Jego imieniem a tym szczególnym Słowem powodują, że doświadcza On tak wielkiej pomocy od Wielu, nieraz obcych mu osób. Skojarzenie z tytułem kilkuletniego serialu telewizyjnego, w którym rządzi i zwycięża Miłość, daje nadzieję, że i w tym przypadku wyjdzie Ona zwycięsko.
Miłosz to imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza "ten, który jest umiłowany". Wskazuje, że jest to osoba miła i uprzejma, prawa, prawdomówna, dobra i uczynna. Zawsze jest szczera i dzięki temu potrafi zjednywać sobie ludzi. Miłosz uchodzi również za osobę niezwykle inteligentną, mądrą i lubiącą poszerzać swoją wiedzę. Dużo rozmyśla i analizuje, chętnie również swoimi spostrzeżeniami dzieli się z innymi. Kocha ciepło rodzinnego domu, a rodzina jest dla niego najważniejszą wartością.
Miłosz Marszałek z Beska w powiecie sanockim na Podkarpaciu, o swojej chorobie dowiedział się dwa lata temu, jako 11.letni chłopiec. Neuroblastoma- taka była diagnoza lekarzy w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. Jest to nowotwór układu nerwowego. Działania wójta gminy, Mariusza Bałabana, oraz Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Besku doprowadziły, że o fakcie tym dowiedziało się wiele osób. Stało się to między innymi dzięki audycji telewizyjnej pn. „Ekspres Reporterów” oraz „Panoramie”.
Szansa na sukces i zwycięstwo z chorobą, to operacja i wszczepienie przeciwciał anty GD2. Jej koszt wynosi ok. 600 000 zł. Niestety, nie jest to możliwe w Polsce, a dodatkowo NFZ nie refunduje tego świadczenia.
Od trzech miesięcy wiele osób dobrej woli włączyło się w akcję pomocy w poszukiwaniu potrzebnych pieniędzy. Jedną z nich był koncert zorganizowany w dniu 2 lutego 2014 r. w sali GOK w Besku. Wystąpiło wiele zespołów dziecięcych i młodzieżowych (SANTANOS, GROOVINSCY, THE EXILE, MASKA). Entuzjazm wywołał występ 6.letniego Krystiana Floriana z Długiego, który w ostatnim dniu kolędowania zaśpiewał przy własnym akompaniamencie: „Bosy Pastuszek” i „Przybieżeli do Betlejem”. Zagrała także orkiestra dęta z miejscowej OSP i zatańczyły mażoretki oraz „Roztańczeni”. Na przygotowanych stołach znajdowały się produkty przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz Spółdzielnię „Gościniec”. W przerwach nauczycielka, p. Marta Suwała wspaniale prowadziła licytacje. Zaczęło się od trzykrotnego przebicia ceny wywoławczej ikony (500 zł), którą przywiozła p. Elżbieta Łukacijewska. Najwyższą kwotę zaproponował wójt gminy, któremu w licytacji pomagała jego córka.
Komentując to wydarzenie, posłanka mówiła: Dla takiego cudownego dziecka jakim jest Miłosz, który z taką pokorą i uśmiechem dźwiga swoją tragedię, warto zrobić wiele. Sama jestem matką i chciałabym, żeby każde chorujące dziecko mogło liczyć na taką społeczność jaka jest w Besku.
Cenę 300 zł. uzyskała ceramiczna waza z napisem „M jak Miłosz” ufundowana przez Janinę i Michała Kacprzyków (FARFURNIA) z Zawadki Rymanowskiej.
Olbrzymie zaangażowanie było widać ze strony Józefa Folcika, dyrektora PGE, Energia Odnawialna Solina Myczkowce, który aktywnie brał udział w licytacjach. Bogusław Szczurek- członek Zarządu Podkarpackiego ZPN, przekazując Miłoszowi (kibic FC Barcelona) piłkarskie gadżety oznajmił, że informacja o koncercie i chorobie znajdzie się na portaluwww.futbolowo.pl, zrzeszającym ponad 19 tys. klubów piłkarskich, w tym wiele polonijnych.
„Jest to walka o życie. Liczymy na pomoc. Pięknie jest pomagać, a jeszcze piękniej ratować życie choremu dziecku”- tak skomentowała wydarzenie Bożena Kandefer, kierownik GOPS w Besku.
„Trzeba walczyć, trzeba to przetrwać. Musi być wszystko dobrze. Moim największym marzeniem jest wrócić do zdrowia i to jest najważniejsze. Później będzie czas na inne marzenia, na inne plany.”- powiedział Miłosz Marszałek na godzinę przed kolejnym wyjazdem do Krakowa.
Podczas akcji zebrano kwotę w wysokości: 15124,79 zł oraz 250 euro. Kwotę w całości przekazano na konto. Wszystkim którzy zaangażowali się w akcję organizatorzy serdecznie dziękują.
Txt, foto: Bogusław Szczurek

Więcej informacji na temat choroby oraz możliwości pomocy można znaleźć na blogu: http://miloszmarszalek.blogspot.com,
oraz pod numerem telefonicznym GOPS: 13 4673318,
a także GOK Besko13 4601292 http://gok.besko.pl, , gok@besko.pl

Podkarpacki Bank Spółdzielczy o/Zarszyn
Nr konta: 61 8642 1038 2004 3821 8778 0001

Fundacja „WYSPY SZCZĘŚLIWE”
Nr konta: 83 1020 2892 0000 5302 0150 8522
Konieczny dopisek (tytuł przelewu): Miłosz Marszałek

Przekazać można również 1% podatku:
KRS 0000225443
Cel szczegółowy 1% podatku „Na leczenie Miłosza Marszałka”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz